Home Ceshtjet Sociale Ushqimet që luftojnë kancerin

Ushqimet që luftojnë kancerin

2 min read
0
160

TIRANE, 16 Shkurt /ATSH/ -Kanceri është një nga sëmundjet më të rënda që rrezikojnë jetën e njeriut.

Një ndihmesë në mos zhvillimin e kësaj sëmundje përveç terapisë dhe mënyra e të ushqyerit luan rol të rëndësishëm.

Kanceri nuk mund të parandalohet vetëm me një ushqim të vetëm, por kombinimi i duhur i tyre mund të bëjë diferencën.

Në vaktet e ngrënies duhet të vendosni një ekuilibër midis ushqimeve 2/3 e ushqimit duhet të jetë me origjinë bimore dhe jo më shumë se 1/3 e tij duhet të ketë proteina me origjinë shtazore.

Ushqimet e mëposhtme janë disa nga ushqimet e shëndetshme.

Disa nga ushqimet që luajnë rol të rëndësishëm në shëndetin e njeriut janë: spinaqi, lakra, brokoli, domatja, lulelakra, boronica, manaferra, rrushi, molla, limoni, çaji jeshil, peshku i egër, kërpudha, mish i papërpunuar, arrat dhe farat.  /e.malaj/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Edit Malaj
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

VIDEO/Abuzimet me ndihmën ekonomike, për tu lehtësuar nga taksat

TIRANË, 27 Shkurt/ATSH-Arbi Fortuzi/ – NjĂ« nga shkaqet kryesore qĂ« familje tĂ« ndrysh…