Home Aktualitet Veliaj: Përtej bindjeve politike, gjelbërimi na bashkon të gjithë

Veliaj: Përtej bindjeve politike, gjelbërimi na bashkon të gjithë

7 min read
0
135

TIRANE, 24 Shkurt/ASTH/- Fushatës së mbjelljes së pemëve i janë bashkuar edhe administratorët e zgjedhur të pallateve. Të organizuar në grupe pune, së bashku me banorët, ata po kontribuojnë çdo ditë për gjelbërimin e lagjeve dhe oborreve para pallatit. Aksionit të sotëm në bllokun e pallateve pranë zonës së Astirit iu bashkua edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Ai ndihmoi administratoren Enxhi Kërpaçi dhe banorët e pesë pallateve që ajo ka në administrim, për të mbjellë disa pemë të reja në lagje.

Veliaj vlerĂ«soi ndihmĂ«n e vyer tĂ« qytetarĂ«ve dhe ftoi edhe banorĂ«t e pallateve tĂ« tjera nĂ« kryeqytet qĂ« tĂ« bĂ«hen pjesĂ« e kĂ«saj nisme, pĂ«r njĂ« mjedis mĂ« tĂ« shĂ«ndetshĂ«m pĂ«r fĂ«mijĂ«t. “Jam shumĂ« i lumtur sot qĂ«, nĂ« kĂ«to pallate tĂ« reja, me njerĂ«z qĂ« kanĂ« ardhur nga tĂ« gjitha anĂ«t e ShqipĂ«risĂ«, po ndĂ«rtohet njĂ« komunitet. Komunitet nuk Ă«shtĂ« vetĂ«m kur e ke adresĂ«n nĂ« TiranĂ«, por kur bĂ«hesh bashkĂ« me komshinjtĂ«, kur tregon solidaritet, kur jep e merr, kur bashkohesh me aksione si ky i gjelbĂ«rimit. Sikur tĂ« 5 mijĂ« pallatet e TiranĂ«s tĂ« mbjellin nga dhjetĂ« pemĂ«, do tĂ« kishim 50 mijĂ« pemĂ« nĂ« oborret e lagjeve tona”, u shpreh Veliaj.

Ai deklaroi se pĂ«rtej bindjeve politike, tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t mbĂ«shtesin idenĂ« qĂ« qyteti tĂ« ketĂ« mĂ« shumĂ« oksigjen. Duke theksuar se Tirana shtohet çdo ditĂ« me rreth 70 qytetarĂ« tĂ« rinj, qĂ« vendosin tĂ« ndĂ«rtojnĂ« jetĂ«n e tyre nĂ« kryeqytet, Veliaj shtoi se nevojitet njĂ« emancipim mĂ« i madh pĂ«r jetesĂ«n nĂ« komunitet. “NjerĂ«zit kĂ«tu mund tĂ« kenĂ« bindje tĂ« ndryshme politike, por kur vjen puna tek gjelbĂ«rimi jemi nĂ« njĂ« parti, te partia e oksigjenit, partia e pemĂ«ve, e fĂ«mijĂ«ve dhe e tĂ« ardhmes sĂ« kĂ«tij qyteti. NĂ« TiranĂ«n tonĂ« qĂ« shtohet çdo ditĂ« me 70 vetĂ«, me nga 6-7 mijĂ« apartamente, nuk e ndalojmĂ« dot kĂ«tĂ« trend, por mund tĂ« ndalojmĂ« degradimin qĂ« kemi pasur mĂ« parĂ«â€, tha ai.

Kur kanĂ« mbetur mĂ« pak se 30 ditĂ« nga 21 marsi, kur Bashkia e TiranĂ«s do tĂ« organizojĂ« njĂ« aksion mbarĂ«qytetar pĂ«r mbjelljen e pemĂ«ve tĂ« reja, tĂ« cilat janĂ« pjesĂ« e projektit tĂ« Pyllit Orbital, kryebashkiaku Veliaj ftoi tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t e TiranĂ«s qĂ« t’i bashkohen kĂ«saj nisme edhe pĂ«r festat e 7-8 Marsit.

“Pas çdo pallati tĂ« mirĂ«-administruar, zakonisht Ă«shtĂ« njĂ« grua punĂ«tore dhe pas çdo qyteti tĂ« administruar mirĂ«, si Tirana, Ă«shtĂ« njĂ« armatĂ« me zonja dhe me gra qĂ« bĂ«jnĂ« njĂ« punĂ« tĂ« shkĂ«lqyer nĂ« qytetin tonĂ«. Teksa afron 7-8 Marsi kemi tĂ« tjera arsye pĂ«r tĂ« mbjellĂ« pemĂ«, qofshin kjo pĂ«r nĂ«nat, pĂ«r motrat, pĂ«r mĂ«suesit. Ndaj, dua t’i ftoj tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t, sikur secili tĂ« bĂ«jĂ« atĂ« minimumin e vet, bĂ«het 1 milionĂ«shi i madh me kontributin e secilit. Dua tĂ« falĂ«nderoj tĂ« gjithĂ« artistĂ«t e vegjĂ«l tĂ« pallatit sot qĂ« na dhanĂ« njĂ« dorĂ« dhe besoj do tĂ« na ndihmojnĂ« edhe nĂ« 7 mars”, nĂ«nvizoi Veliaj.

Administratorja e zgjedhur e 5 pallateve në zonën e Astirit, Enxhi Kërpaçi, u shpreh optimiste për përmirësimin e jetesës në komunitet. Duke vënë në dukje kushtet në të cilat kanë qenë fillimisht mjediset rreth pallateve, ajo shtoi se falë procesit të nisur nga Bashkia e Tiranës për zgjedhjen e administratorëve, është arritur që të ndërhyhet me investime duke siguruar edhe mbështetjen e banorëve. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Almarina Gegvataj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…