Home Aktualitet Veliaj: Tirana po kthehet në qendër rajonale

Veliaj: Tirana po kthehet në qendër rajonale

7 min read
0
150

TIRANE, 18 Shkurt/ATSH/- Tirana po kthehet gjithnjë e më shumë në një qendër rajonale. Në takimin e dytë Unionit të Bashkive Shqiptare, pas atij në Tiranë, i cili u mbajt dje në Prishtinë, delegacionet nga Tirana, Presheva, Ulqini, Tetova, Gostivari, Prizreni dhe Fieri vendosën ngritjen e Sekretariatit teknik dhe vendosjen e selisë qendrore në kryeqytetin tonë.

Kryetari i BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s, Erion Veliaj, siguroi se Unioni i Bashkive Shqiptare do tĂ« ketĂ« tĂ« gjithĂ« mbĂ«shtetjen e nevojshme pĂ«r tĂ« ecur mĂ« tej nĂ« projekte konkrete tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta. “Jam shumĂ« i lumtur qĂ« Tirana do tĂ« jetĂ« selia e Sekretariatit tĂ« Unionit. Kemi vendosur ta fuqizojmĂ« kĂ«tĂ« Sekretariat edhe me financa, duke caktuar nĂ« TiranĂ« njĂ« drejtues ekzekutiv dhe pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« tĂ« gjitha njĂ«sive tona. Sot nĂ« kryeqytetin shqiptar kemi Rrjetin e Koordinimit tĂ« ShkĂ«mbimeve Rinore pĂ«r gjithĂ« Ballkanin, Fondi i Ballkanit PerĂ«ndimor gjithashtu e ka selinĂ« nĂ« TiranĂ«, ndaj mĂ« vjen mirĂ« qĂ« edhe selia e Unionit tĂ« Bashkive dhe Komunave shqipfolĂ«se do tĂ« jetĂ« gjithashtu aty. Jemi  shumĂ« tĂ« lumtur ta mikpresim dhe tĂ« ofrojmĂ« bujarinĂ« tonĂ«â€, tha Veliaj.

Ai theksoi se Unioni, ku marrin pjesĂ« bashki dhe komuna shqiptare tĂ« rajonit, Ă«shtĂ« njĂ« urĂ« bashkĂ«punimi mes tyre, pĂ«r tĂ« shkĂ«mbyer eksperienca konkrete mes qyteteve. “Siç ka unione tĂ« frankofonisĂ«, pra tĂ« kryetarĂ«ve tĂ« bashkive frankofone, nĂ« njĂ«farĂ« mĂ«nyre ky Ă«shtĂ« Unioni i kryetarĂ«ve tĂ« bashkive albanofonĂ«, pra tĂ« njerĂ«zve tĂ« shqipes. NĂ« kĂ«tĂ« sens, nuk ka kurrfarĂ« drame mbi atĂ« qĂ« po realizojmĂ« dhe kurrfarĂ« axhende sekrete. Sot kemi folur kryesisht pĂ«r çështje tĂ« pastrimit, tĂ« gjelbĂ«rimit, tĂ« transportit publik, dhe besoj se do tĂ« vazhdojmĂ« ta fuqizojmĂ« kĂ«tĂ« edhe si njĂ« platformĂ« konkrete, realiste pĂ«r çka mund tĂ« bĂ«jnĂ« komunat dhe bashkitĂ« tona”, nĂ«nvizoi ai.

Teksa uroi Kosovën për 10-vjetorin e Pavarësisë, Veliaj u shpreh se shumë gjëra të rëndësishme janë arritur në këto vite, dhe se ka më shumë gjëra që na bashkojnë se sa ato që krijojnë ndasi. Për këtë qëllim, ai bëri thirrje për të punuar bashkërisht në mënyrë që kjo energji të orientohet në drejtimin e duhur.

Kryetari i KomunĂ«s sĂ« PrishtinĂ«s, Shpend Ahmeti deklaroi se Unioni Ă«shtĂ« njĂ« mundĂ«si shumĂ« e mirĂ« e shkĂ«mbimit tĂ« pĂ«rvojave dhe projekteve tĂ« suksesshme, dhe se tashmĂ« Ă«shtĂ« koha e bashkĂ«punimit. “Kur u bĂ« takimi i parĂ«, pati zĂ«ra tĂ« ndryshĂ«m: ‘Po bĂ«het bashkimi kombĂ«tar’, ‘Komunat shqiptare po bĂ«hen tĂ« gjitha bashkë’. E themi sĂ«rish: Ne po bĂ«jmĂ« shkĂ«mbim tĂ« pĂ«rvojave tĂ« komunave shqipfolĂ«se. SĂ« pari, nuk kemi nevojĂ« pĂ«r pĂ«rkthyes, e sĂ« dyti, Ă«shtĂ« koha e bashkĂ«punimit. ËshtĂ« absurde tĂ« bashkĂ«punojmĂ« me komuna tĂ« tjera para se tĂ« bashkĂ«punojmĂ« edhe me njĂ«ri-tjetrin”, u shpreh Ahmeti.

Unioni i Bashkive Shqiptare ka për qëllim të krijojë klimën dhe mekanizmat e duhura të bashkëpunimit mes qyteteve shqiptare në rajon, ndërkohë që u krijon mundësi bashkive të rrisin shkëmbimin e përvojave dhe ekspertizës në fushat e urbanistikës, inovacionit, mjedisit, kulturës dhe formave të reja të financimit.

Në bazë të marrëveshjes së firmosur takimin e parë të zhvilluar në Tiranë, bashkitë angazhohen për të bashkëpunuar për thithjen e fondeve dhe të projekteve rajonale dhe ndërkufitare, ndonjëherë dhe duke aplikuar bashkë, aty ku mund të aplikohet, si dhe mbështetja e njëri-tjetrit me masa, asete, ekspertizë, dhe personel në rast të emergjencave civile. Mbledhja e radhës e këtij Unioni do të jetë në Tetovë në muajin tetor./a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Almarina Gegvataj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…