Home Ceshtjet Sociale Video/ Aplikimi për grante në agropika, fermerët flasin për skemën lehtësuese

Video/ Aplikimi për grante në agropika, fermerët flasin për skemën lehtësuese

6 min read
1
524

TIRANË, 3 Mars/ATSH-Z.Tosku/ – LehtĂ«simi i procedurave nga ana e qeverisĂ« pĂ«r mbĂ«shtetjen e fermerĂ«ve, ka krijuar besim ndĂ«r radhĂ«t e kĂ«tyre tĂ« fundit.

Agjencia Telegrafike Shqiptare ka vizituar një nga agropikat, konkretisht në Rrashbull (Durrës), për të ndjekur nga afër procedurën dhe aplikimet e fermerëve për grante nga qeveria.

Fermeri nga Durrësi (Rashbull), Ilia Lala ka aplikuar këtë vit për bletari, ndërsa ka thënë se ka fituar mbështetje nga qeveria për të disatën herë.

“UnĂ« jam njĂ« fermer qĂ« aplikoj pĂ«r bletari. UnĂ« kam marrĂ« mbĂ«shtetje nga AZHBR-ja. Kam aplikuar edhe vitet e e tjera pĂ«r bletari edhe jam shpĂ«rblyer”, ka thĂ«nĂ« fermeri Ilia Lala pĂ«r AgjencinĂ« Telegrafike Shqiptare.

Edhe Dinush Çela, fermer aplikues nĂ« kĂ«tĂ« skemĂ« ka treguar se procedurat kĂ«tĂ« vit ishin tejet tĂ« thjeshta, çka sipas tij Ă«shtĂ« diçka e mirĂ«. Ky i fundi i ka bĂ«rĂ« apel tĂ« gjithĂ« fermerĂ«ve tĂ« tjerĂ« pĂ«r tĂ« aplikuar nĂ« kĂ«tĂ« skemĂ«.

Nga ana e tij, pĂ«rfaqĂ«suesi i AZHBR-sĂ« nĂ« agropikĂ«n nĂ« DurrĂ«s (Rrashbull), Andi Çinari ka shpjeguar pĂ«r ATSH-nĂ« se, nĂ« zonĂ«n e DurrĂ«sit nĂ« aplikimet e kĂ«tij viti, pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« ka kĂ«rkesa edhe pĂ«r peshkim.

“KĂ«tĂ« vit ka njĂ« risi pĂ«r fermerĂ«t sepse aplikimi bĂ«het me zero dokumente. Pra, vetĂ«m karta e identitetit tĂ« fermerit, ose pasaporta biometrike dhe nipti i fermerit. MĂ« kĂ«to mund tĂ« aplikojĂ« nga zyrat e agropikĂ«s dhe mbaron punĂ«. NĂ« zonĂ«n e DurrĂ«sit ka kĂ«rkesa pĂ«r mbjellje, pĂ«r blegtori (pĂ«r lindjen e qengjave dhe kecave) por, kĂ«tĂ« vit ka njĂ« risi, pasi ka kĂ«rkesa edhe pĂ«r peshkim. Ka shumĂ« kĂ«rkesa pĂ«r peshkim”, ka sqaruar Çinari.

Sakaq, operatorja e kësaj zyre, Zana Lami ka thënë se informimi i fermerëve për grantet e vëna në dispozicion nga qeveria, është bërë duke telefonuar çdo fermer të zonës (Rrashbull, Durrës) mbi mundësitë dhe mënyrën e aplikimit.

PĂ«r gati njĂ« muaj, fermerĂ«t do tĂ« kenĂ« mundĂ«si tĂ« aplikojnĂ« me 0 dokumente dhe pa asnjĂ« pagesĂ«, pĂ«r tĂ« pĂ«rfituar subvencione nga 52 skemat e mbĂ«shtetjes kombĂ«tare nĂ« bujqĂ«si pĂ«r vitin 2018. Fondi i vĂ«nĂ« nĂ« dispozicion pĂ«r fermerĂ«t Ă«shtĂ« 2,6 miliardĂ« lekĂ« nĂ« total, qĂ« do tĂ« jepet si mbĂ«shtetje pĂ«r: fermerĂ«t, agro-pĂ«rpunuesit, rritjen e eksporteve, hapjen e tregjeve tĂ« reja dhe rritjen e tĂ« ardhurave pĂ«r zonat rurale. Kulturat bujqĂ«sore si, molla, qershia, lajthia, arra, shega, gĂ«shtenja, agrumet, bimĂ«t mjekĂ«sore, ullinjtĂ«, vreshtat, luleshtrydhet, domatet, kastraveci, speci dhe investimet nĂ« sera, zĂ«nĂ« njĂ« vend tĂ« posaçëm pĂ«r t’u financuar.

Vetëm në ditën e dytë të aplikimeve, numri total shkoi deri në 621 aplikues./e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…