Home Aktualitet Video/ Arkivimi i dokumenteve, brenda standardeve ndërkombëtare

Video/ Arkivimi i dokumenteve, brenda standardeve ndërkombëtare

2 min read
0
193

TIRANË, 2 Mars/ATSH/- Projekti i ri pĂ«r vendruajtjen e Arkivit Qendror ShtetĂ«ror nĂ« ShkozĂ«, garanton ruajtjen e dokumenteve brenda standardeve ndĂ«rkombĂ«tare arkivore, pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« historinĂ« e vendit tonĂ«.

“MirĂ«mĂ«ngjes dhe me projektin domethĂ«nĂ«s tĂ« vendruajtjeve tĂ« reja tĂ« Arkivit Qendror ShtetĂ«ror nĂ« ShkozĂ«, ndĂ«rtimi i tĂ« cilit nis nĂ« Vitin MbarĂ«kombĂ«tar tĂ« Gjergj Kastriotit-SkĂ«nderbeut, si njĂ« prej pĂ«rparĂ«sive tĂ« tij, ju uroj njĂ« 2 Mars tĂ« mbarĂ«”, shkruan Kryeministri Edi Rama, nĂ« rrjetin social “Facebook”.

Kujtesa e kombit tonĂ« kaloi pĂ«rmes njĂ« 25-vjeçari shkatĂ«rrues, vijon kryeministri, duke nĂ«nvizuar se “ne kemi bĂ«rĂ« çmos ta ndalim hemoragjinĂ« e shkatĂ«rrimit e tĂ« çelim njĂ« fazĂ« tĂ« re, nĂ« çdo aspekt”.

Me këtë projekt, thekson Rama, do të ruajmë dokumentet e paraardhësve të secilit prej nesh brenda standardeve ndërkombëtare arkivore, për herë të parë në historinë e vendit tonë.

Ndërtesa e Arkivit Qendror Shtetëror në Shkozë do të jetë me 2 kate dhe me një sipërfaqe totale prej 1843 m2. Në të do të ruhen 48 826 kuti arkivimi. Ajo është konceptuar me forma të thjeshta dhe me materiale bashkëkohore./m.m//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…