Home Krimi, Ligji dhe Drejtesia VIDEO/ Droga e kapur në Durrës, sukses i agjencive ligjzbatuese shqiptare

VIDEO/ Droga e kapur në Durrës, sukses i agjencive ligjzbatuese shqiptare

9 min read
0
335

TIRANË, 1 Mars/ATSH/ – Zv/ministri i BrendshĂ«m, Besfort Lamallari, komentoi nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r ERTV-nĂ«, kapjen e djeshme tĂ« sasisĂ« rekord tĂ« kokainĂ«s nga agjencitĂ« ligjzbatuese shqiptare.

Aksioni i Policisë së Shtetit është përgëzuar edhe nga BE, SHBA, Agjencia Amerikane Antidrogë dhe Antimafia italiane.

Lamallari shprehet se të gjitha masat operacionale, informacionet policore, përpunimi i analizave të riskut dhe analizave kriminale të kryera nga Policia e Shtetit në bashkëpunim edhe me agjencinë ligjzbatuese të hetimit doganor, rezultuan në kapjen e një sasie të jashtëzakonshme kokaine, prej 613 kg, që nuk ishte kapur më parë.

Fakti që u kap sot, sipas tij, nuk do të thotë se dje nuk ka pasur. Por, shprehet Lamallari, ky ishte një reagim i fortë, pa kompromis i Policisë së Shtetit kundër grupeve kriminale të trafikut të kokainës.

Pa dyshim, thekson ai, ishte vetëm suksesi i agjencive ligjzbatuese shqiptare. Sipas tij, personat ishin nën monitorim, pasi kishte informacione për veprimtari të mëparshme kriminale.

“Kurrsesi nuk mund tĂ« ishte rastĂ«sore. Kishte informacione nĂ« lidhje me personat, anĂ«tarĂ«t e grupit tĂ« cilĂ«t monitoroheshin. Disa prej tyre kanĂ« edhe precedentĂ« penalĂ« nĂ« vende tĂ« tjera dhe falĂ« kĂ«tij monitorimi u realizua ky operacion”, u shpreh zv/ministri.

Partnerët ndërkombëtarë, tha ai, janë vënë në dijeni dhe në bashkëpunim intensiv për shkëmbim informacioni menjëherë pas sekuestrimit të sasisë së konsiderueshme të kokainës.

Duke folur pĂ«r destinacionin e sasisĂ« sĂ« kokainĂ«s sĂ« kapur, zv/ministri u shpreh se mbetet pĂ«r t’u provuar nga hetimet. “ËshtĂ« e logjikshme tĂ« themi se tregu shqiptar Ă«shtĂ« i papĂ«rfillshĂ«m nĂ« krahasim me sasinĂ« e sekuestruar”, deklaroi ai.

Ndërsa duke iu përgjigjur akuzave sa kjo sasi kaq e madhe mund të lëvizë vetëm me garanci politike, Lamallari e hodhi poshtë një akuzë të tillë me argumentin se, po të kishte garanci politike, nuk do të ishte kapur.

“Sasi kokaine tĂ« konsiderueshme, madje me tonelata janĂ« kapur nĂ« shumĂ« vende. A do tĂ« thotĂ« kjo se kishin garanci politike? Jo. Sepse, nĂ«se do tĂ« kishte pasur, ajo sasi do tĂ« lejohej tĂ« largohej.
Garancia politike shkon pĂ«r agjencitĂ« ligjzbatuese, tĂ« cilat janĂ« lĂ«nĂ« tĂ« lira dhe kanĂ« pasur detyrimin pĂ«r tĂ« kryer pĂ«rgjegjĂ«sinĂ« e tyre ndaj kĂ«tij operacioni me rigorozitet tĂ« plotĂ«”, deklaron zv/ministri.

Ndërsa në përgjigje të akuzave të opozitës, se vendi është kthyer në strehë të kokainës, Lamallari tha se opozita ka të drejtë të pretendojë çfarë të dojë, por faktet flasin ndryshe.

“DitĂ«n e djeshme ne patĂ«m njĂ« koment nga ky grupim politik, ku u nxituan tĂ« falenderojnĂ« edhe Antimafian italiane. Pak orĂ« mĂ« vonĂ« prokurori i Antimafias italiane deklaroi se ky operacion ishte akoma edhe mĂ« i suksesshĂ«m, pĂ«r faktin se u krye nga vetĂ« policia shqiptare, pa ndihmĂ« nga autoritetet gjyqĂ«sore italiane”, u shpreh zv/ministri .

Sipas tij, akuzat e opozitĂ«s janĂ« retorikĂ«, e cila synon pĂ«rbaltjen dhe damkosjen e vendit me njollĂ«n e njĂ« vendi tĂ« krimit tĂ« organizuar, qĂ« sipas Lamallarit, nuk i bĂ«n mirĂ« aspak qytetarĂ«ve. “Opozita, tha ai, do tĂ« ishte mirĂ« tĂ« kontribuonte pĂ«r zhvillimin e tij dhe aspiratave tĂ« qytetarĂ«ve shqiptarĂ« dhe minimalisht pĂ«r kĂ«tĂ« operacion tĂ« suksesshĂ«m tĂ« policisĂ« shqiptare tĂ« ofronte mbĂ«shtetjen dhe pĂ«rgĂ«zimet e duhura”, tha ai.

Ndërsa në përgjigje të akuzave të ish presidentit, Bujar Nishani se droga po cënon sigurinë kombëtare, zv/ministri u shpreh se Shqipëria ka pasur probleme me drogën edhe në kohën kur Nishani ishte ministër i Brendshëm dhe fakti që nuk u kap, lidhet me aftësinë jo të duhur të institucioneve.

“Fenomeni i krimit tĂ« organizuar nuk lindi dje dhe lufta ndaj kĂ«tij fenomeni nuk mbaron sot, por vazhdon intensivisht. E rĂ«ndĂ«sishme Ă«shtĂ« tĂ« kemi reagime kaq profesionale, siç ishte ai i DurrĂ«sit”, vuri nĂ« dukje ai.

Sipas zv/ministrit të Brendshëm, ka një listë personash të skeduar nga policia të cilët po mbahen nën monitorim.

Sa i takon bashkëpunimit me Prokurorinë e Krimeve të Rënda, Lamallari theksoi se është detyrim ligjor që Policia të jetë në dispozicion të plotë të Prokurorisë për zhvillimin me sukses të hetimeve.

Sipas tij, ka edhe hetime të tjera me agjencitë ligjzbatuese të vendeve të huaja, si DEA, Antimafia, EUROPOL, etj.

“Ministria e Brendshme ka tĂ« gjithĂ« mbĂ«shtetjen nga qeveria dhe nĂ« nĂ«ntor tĂ« 2017-s miratoi njĂ« plan veprimi, unik nĂ« llojin e tij, i cili bĂ«n bashkĂ« tĂ« gjitha agjencitĂ« ligjzbatuese shqiptare nĂ« luftĂ«n kundĂ«r grupeve kriminale dhe aseteve tĂ« tyre, sepse duke goditur financat e tyre sigurohet njĂ« sukses i vazhdueshĂ«m i luftĂ«s kundĂ«r krimit”, deklaroi zv/ministri./a.gjonaj/ /r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Krimi, Ligji dhe Drejtesia
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…