Home Art, Kulture dhe Argetim VIDEO/ Filmi “Dita zĂ« fill” rrĂ«mben njĂ« tjetĂ«r çmim nĂ« Shkup

VIDEO/ Filmi “Dita zĂ« fill” rrĂ«mben njĂ« tjetĂ«r çmim nĂ« Shkup

3 min read
0
173

TIRANE,22 NĂ«ntor /ATSH/ – Filmi “Dita zĂ« fill”, me skenar dhe regji nga Gentian Koçi, mori çmimin Golden Sun – Best Film nĂ« CineBalkan nĂ« Cinedays Festival of European Film nĂ« Shkup.

Ky film flet për një nënë, e cila bashkë me foshnjën e saj vendosin të jetojnë me një grua të vjetër dhe të sëmurë.

Ajo qĂ« Ă«shtĂ« vlerĂ«suar nĂ« filmin “Dita zĂ« fill”,  ka qenĂ« drama e fortĂ« sociale, e cila zhvillohet e gjitha brenda katĂ«r mureve dhe historia mbĂ«shtetet nĂ« dy personazhe femĂ«rore, Leta dhe Sofia.

NĂ« film luajnĂ« Ornela Kapetani, Suzana Prifti, Hermes Kasimati, Adele Gjoka, PĂ«llumb Dervishi. “Dita zĂ« fill” pati premierĂ«n botĂ«rore nĂ« Festivalin e SarajevĂ«s, ku fitoi “ZemrĂ«n e SarajevĂ«s” pĂ«r aktoren mĂ« tĂ« mirĂ« protagoniste qĂ« u shpall Ornela Kapetani. Regjisori Koçi mĂ« herĂ«t Ă«shtĂ« shprehur se historia nĂ« filmin e tij mund ti ndodhĂ« kudo.

“Dita zĂ« fill (Daybreak) Ă«shtĂ« njĂ« dramĂ« intime, e cila ndodh nĂ« njĂ« apartament nĂ« TiranĂ«. NĂ« fakt, Ă«shtĂ« njĂ« histori qĂ« mund tĂ« ndodhĂ« kudo. MarrĂ«dhĂ«niet njerĂ«zore si dhe kompleksiteti i thellĂ« i tyre mĂ« kanĂ« tĂ«rhequr gjithnjĂ«. Historia mbĂ«shtetet nĂ« dy personazhe femĂ«rore, Leta dhe Sofia”, tregon ai. NjĂ« bashkĂ«prodhim shqiptaro-grek, prodhim i ARTALB FILM nĂ« bashkĂ«prodhim me GRAAL FILMS, realizuar me mbĂ«shtetjen financiare tĂ« QendrĂ«s KombĂ«tare tĂ« KinematografisĂ«, QendrĂ«s Greke tĂ« Filmit, Eurimages, MinistrisĂ« sĂ« KulturĂ«s, SEE Cinema Netework, etj.

Pas festivalit tĂ« filmit nĂ« SarajevĂ«, “Dita zĂ« fill” nga data 14 shtator nisi nĂ« kinema pĂ«r publikun shqiptar.

/a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…