Home Ekonomi, Biznes dhe Finance VIDEO/ Forcohet kontrolli ushqimor në pikat e inspektimit kufitar

VIDEO/ Forcohet kontrolli ushqimor në pikat e inspektimit kufitar

3 min read
0
178

TIRANE, 27 Shkurt /ATSH/- Forcimi i kontrollit ushqimor në pikat e inspektimit kufitar, synon të rrisë sigurinë ushqimore në import- eksportin e këtyre produkteve.

Zv/ministrja e BujqĂ«sisĂ« Ermira Gjeci gjatĂ« njĂ« takimi sot nĂ« TiranĂ« me pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« disa prej shoqatave kryesore tĂ« prodhueseve dhe industrisĂ« pĂ«rpunuese nĂ« vend, prezantoi ndryshimet nĂ« ligjin “PĂ«r ushqimin”, qĂ« parashtrojnĂ« forcimin e kontrollit pĂ«r rritjen e sigurisĂ« ushqimore nĂ« tregje ndaj konsumatorit.

“KĂ«to janĂ« ndryshime tĂ« cilat kanĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« me pjesĂ«n e riskut, vlerĂ«simit, menaxhimit dhe komunikimit. Ka ndĂ«rthurje me ligjin e veterinarisĂ« dhe parashikohet qĂ« AKU-ja tĂ« fillojĂ« kontrollin nga ferma dhe deri nĂ« tavolinĂ«, prandaj duke ndĂ«rthurur ligjin e veterinarisĂ« me ligjin e sigurisĂ« ushqimore, janĂ« riparĂ« dhe kompetencat e AKU-sĂ«”, u shpreh Gjeci.

Projektligji parashikon rregullimin e dispozitave në lidhje me import-eksportet, duke u fokusuar në dokumentacionin shoqërues dhe kontrollin që kryhet në pikat e kontrollit kufitar.

“Ndryshimi i dyti, ka tĂ« bĂ«jĂ« me pĂ«rmirĂ«simin e dispozitave nĂ« lidhje me dokumentacionin qĂ« shoqĂ«ron ngarkesat e produkteve ushqimore qĂ« importohen apo eksportohen nga Republika e ShqipĂ«risĂ«. NĂ« ligjin aktual nuk mbulohen produktet me origjinĂ« jo-shtazore dhe janĂ« tĂ« paqarta kĂ«rkesat pĂ«r produktet me origjinĂ« shtazore. KĂ«to janĂ« rregulluar me projekt ligj. Gjithashtu kontrolli nĂ« pikat e inspektimit kufitar Ă«shtĂ« jo i plotĂ«, nĂ« projekt ligj janĂ« pĂ«rcaktuar dispozitat tĂ« cilat pĂ«rafrojnĂ« legjislacionin tonĂ« me atĂ« tĂ« BE”, theksoi zv.ministrja.

Sipas saj, ndryshimet qartësojnë kompetencat mes ministrisë dhe AKU-së në lidhje me programimin dhe implementimin e analizës së riskut si dhe riorganizon bordin e AKU-së, duke i dhënë pavarësi dhe një rol aktiv me kompetenca të qarta. e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Etleva Xhajanka
Load More In Ekonomi, Biznes dhe Finance
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…