Home Ceshtjet Sociale VIDEO/ Kartolina e veçantë me bebet e lindura në ditën e Krishtit

VIDEO/ Kartolina e veçantë me bebet e lindura në ditën e Krishtit

3 min read
0
159

TIRANË, 25 Dhjetor/ATSH/.- Ardhja nĂ« jetĂ« e njĂ« fĂ«mije Ă«shtĂ« bekimi mĂ« i madh, por lindja e tyre pikĂ«risht nĂ« ditĂ«n e Krishtlindjes Ă«shtĂ« edhe mĂ« shumĂ« emocionuese pĂ«r nĂ«nat dhe baballarĂ«t qĂ« kanĂ« mbajtur sot nĂ« duar bebet e porsalindura.

TĂ« mbĂ«shtjellĂ« me batanijet e vogla tĂ« kuqe, ku shkruhet “GĂ«zuar Krishtlindjet” dhe kapuçat nĂ« kokĂ«, bebet e porsalindur nĂ« dy maternitetet e kryeqytetit “MbretĂ«resha GeraldinĂ«” dhe “Koço Glozheni”, kanĂ« sjellĂ« njĂ« gĂ«zim tĂ« dyfishtĂ« pĂ«r prindĂ«rit, tĂ« afĂ«rmit e tyre, por edhe pĂ«r personelin e kĂ«tyre spitaleve.

Stafi i dy materniteteve të kryeqytetit i ka qëndruar pranë nënave lehona dhe krijesave të tyre të porsalindura, duke u bërë shërbimet e duhura. Kështu, në vigjilje të 24 dhjetorit, kur besimtarët festojnë lindjen e Krishtit, familjarët e nënave të reja kanë pritur me padurim lajmin për lindjen e bebeve.

Përmes një videoje të postuar në Facebook, me pamjen e këtyre bebeve, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, uron Krishtlindje të gëzuara.

“Me kĂ«to pamje tĂ« pamje tĂ« mrekullueshme tĂ« fĂ«mijĂ«ve tĂ« porsalindur nĂ« dy maternitetet e TiranĂ«s, ju urojmĂ« GĂ«zuar Krishtlindjen!”, shkruan Manastirliu.

“Kjo Ă«shtĂ« kartolina e MinistrisĂ« sĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ«. GĂ«zuar Festat”, shprehet ajo.

Bebet e lindura sot do ta festojnë ditëlindjen e tyre më 25 dhjetor, siç kremtohet festa e lindjes së Jezu Krishtit.  Sipas traditës, të gjitha foshnjat që lindin në vigjilje të Krishtlindjeve pagëzohen me emrin e Krishtit, në mënyrë që ata të kenë sa më shume fat. /k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…