Home Ceshtjet e Mjedisit Video/ Lugina e Vjosës, së shpejti kthehet në një gjeopark europian

Video/ Lugina e Vjosës, së shpejti kthehet në një gjeopark europian

5 min read
0
592

TIRANË, 1 Mars / ATSH.N.Lena / – Lugina e VjosĂ«s nĂ« jug tĂ« vendit, synohet tĂ« kthehet sĂ« shpejti nĂ« njĂ« gjeopark shqiptaro-grek, i pari i pĂ«rbashkĂ«t nĂ« EuropĂ«.

KĂ«tĂ« fakt e konfirmon sĂ« fundmi edhe zv/ministrja e Mjedisit Ornela Çuçi  nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r ATSH.

Lumi Vjosa, ose “perla e egĂ«r”, Ă«shtĂ« njĂ« nga lumenjtĂ« e fundit nĂ« EuropĂ« qĂ« mund tĂ« quhet i tillĂ«.

Në rrugën e saj mbi 270 km, Vjosa rrjedh e pandikuar në mënyrë të natyrshme, e mbushur me kanione të bukur, rrjedha të rrëmbyeshme, ishuj dhe kthesa që krijojnë gjarpërime të mrekullueshme.

Në disa zona shtrati i lumit arrin një gjerësi më shumë se 2 km.

Së bashku me degët e saj, Vjosa ofron një ekosistem dinamik, pothuajse natyror.

Ky ekosistem unikal në kontinent, edhe pse i panjohur, përfaqëson një trashëgimi të vërtetë natyrore Europiane.

NĂ« 80 km e para tĂ« rrjedhĂ«s sĂ« tij, pĂ«rmes GreqisĂ« lumi quhet Aoόs, ndĂ«rsa me hyrjen nĂ« territorit shqiptar ai ndryshon emĂ«r dhe quhet VjosĂ«. GjarpĂ«rimet e rrjedhĂ«s sĂ« poshtme krijojnĂ« njĂ« luginĂ« tĂ« gjerĂ« me habitate ligatinore, qĂ« bĂ«hen strehĂ« pĂ«r peshqit, shpendĂ«t migratorĂ« dhe shumĂ« specie tĂ« tjera ujore.

Rrugëtimi i saj natyror përfundon në detin Adriatik, në veri të lagunës së Nartës, një nga lagunat më të mëdha dhe ekologjikisht më të pasura në bregdetin shqiptar, e përcaktuar si Rezervat Natyror i Menaxhuar.

Vjosa zĂ« njĂ« sipĂ«rfaqe totale prej 6,700 kmÂČ nĂ« ShqipĂ«ri dhe Greqi sĂ« bashku dhe shkarkon nĂ« detin Adriatik njĂ« mesatare uji prej 204 mÂł/s.

Kjo është një luginë me përparësi për turizmin natyror, ekologjik, sportiv dhe të aventurës.

Në rrjedhën e Vjosës shtrihen disa qytete dhe fshatrat që po zhvillojnë ekonominë turistike.

Dhjetëra hotele e shtëpi po kthehen ne bujtina për pritjen e vizitorëve, duke nxitur e zhvilluar edhe turizmin familjar.

Por problemi kryesor pĂ«r t’u zgjidhur duket se mbetet mungesa e infrastrukturĂ«s rrugore, nĂ« segmente tĂ« caktuara tĂ« kĂ«saj gjeografie.

Gjeoparqet shihen si mundësia më e mirë për zhvillimin e ekonomisë turistike.

Në Europë numërohen 40 gjeoparqe, katër prej të cilave ndodhen ne Greqi.

NĂ« nĂ«ntor tĂ« vitit tĂ« shkuar, nĂ« mjediset e KryeministrisĂ« u zhvillua njĂ« takim ku mori pjesĂ« edhe zv/ministrja e mjedisit Ornela Çuçi, e cila theksoi se “LuginĂ«n e VjosĂ«s edhe pĂ«r pjesĂ«n shqiptare do tĂ« pĂ«rpiqemi ta shpallim gjeopark ndĂ«rkombĂ«tar, sikundĂ«r Ă«shtĂ« nĂ« palĂ«n greke”.

Sipas Çuçit ka nisur pĂ«rgatitja e dokumentacionit, duke i kushtuar vĂ«mendje kĂ«saj zone. “Vjosa do jetĂ« njĂ« nga 80 gjeoparqet ndĂ«rkombĂ«tare qĂ« ka bota”, tha Çuçi pĂ«r ATSH./e.caushi/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Nikolla Lena
Load More In Ceshtjet e Mjedisit
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…