Home Aktualitet VIDEO/ Madhështia e kanioneve të Osumit në dokumentarin e televizionit belg

VIDEO/ Madhështia e kanioneve të Osumit në dokumentarin e televizionit belg

5 min read
0
720

TIRANË, 1 Mars/ATSH/.- Kanionet e Osumit, Skrapar, tĂ« cilĂ«suara si “Koloradot” shqiptare kanĂ« tĂ«rhequr vazhdimisht turistĂ«t vendas tĂ« aventurĂ«s nĂ« vendin tonĂ«, por kanĂ« mahnitur me bukurinĂ« e tyre edhe tĂ« huajt.

SĂ« fundmi madhĂ«shtia e kanioneve tĂ« Osumit, ishte nĂ« qendĂ«r tĂ« programit televiziv “Bartel in Der Wild”, nga mĂ« tĂ« ndjekurit i televizionit kombĂ«tar publik nĂ« BelgjikĂ« “4”, i cili shoqĂ«ron 12 persona tĂ« famshĂ«m, qĂ« jetojnĂ« mes vendeve tĂ« zhvilluara dhe jetĂ«s luksoze tĂ« qytetit, pĂ«r tĂ« pĂ«rjetuar natyrĂ«n mĂ« tĂ« egĂ«r dhe tĂ« pashkelur tĂ« BotĂ«s.

Javën e kaluar u transmetua aventura e aktores Barbara Sarafian dhe prezantuesit e shkrimtarit Pedro Elias, një dokumentar prej 45 minutash, ku eksploruan këtë nëntor për 72 orë Kanionet e Osumit, Skrapar dhe mbijetuan mes botës së egër të kanioneve të Shqipërisë me kamping, kajak dhe zbritjes me litarë.

Autori i programit Bartel thotĂ«: “Ndodhemi kĂ«tu nĂ« jug tĂ« ShqipĂ«risĂ«, nĂ« vendin e quajtur Skrapar, ku kalon lumi Osum dhe ky lumĂ« ka krijuar 3 milionĂ« vite mĂ« parĂ« kĂ«to kanione madhĂ«shtore qĂ« quhen kanionet e maleve tĂ« Skraparit. KĂ«to kanione do pĂ«rpiqemi t’i njohim nĂ« 72 orĂ«t e ardhshme me Barbara Sarafian dhe Pedro Elias. ShpresojnĂ« tĂ« jenĂ« tĂ« pĂ«rgatitur mirĂ«, pasi do jetĂ« e vĂ«shtirĂ« pĂ«r ta. Kemi ardhur nĂ« vendin e bukurive tĂ« pazbuluara. Aty ku gjĂ«rat shumĂ« tĂ« vogla tĂ« bĂ«jnĂ« tĂ« lumtur. NĂ« darkĂ« kur ulesh rreth zjarrit kujton gjithçka çfarĂ« ke parĂ« dhe pĂ«rjetuar. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« kĂ«naqĂ«si e paparĂ«â€.

Aktorja Barbara Sarafian është e mahnitur dhe frymëzuar nga natyra e këtij vendi të mrekullueshëm.

Kur kalon nĂ«pĂ«rmjet shpateve tĂ« kanionit, para se t’í zĂ«rĂ« nata, sheh gdhĂ«ndien e tyre dhe thotĂ«: “ ArkitektĂ«t Wright janĂ« bazuar nĂ« veprat e tyre dhe frymĂ«zuar nga kĂ«to kanione. TĂ« gjithĂ« artistĂ«t e mĂ«dhenj frymĂ«zohen nga natyra dhe veprat qĂ« ndĂ«rton ajo.”

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka publikuar nĂ« rrjetin social Facebook, lajmin pĂ«r transmetimin e kĂ«tij dokumentari nĂ« televizionin kombĂ«tar publik nĂ« BelgjikĂ« “4”.

Pamjet mbresĂ«lĂ«nĂ«se tĂ« natyrĂ«s nĂ« kĂ«tĂ« kanion e bĂ«jnĂ« atĂ« njĂ« nga mĂ« tĂ«rheqĂ«sit nĂ« rajonin e Ballkanit. Kanioni Ă«shtĂ« krijuar prej forcave gĂ«rryese dhe tretĂ«se tĂ« lumit Osum, tĂ« ushtruara nĂ« masĂ«n shkĂ«mbore gĂ«lqerore tĂ« strukturĂ«s antiklinale tĂ« ÇorovodĂ«s dhe Ă«shtĂ« rreth 13 km i gjatĂ«, nga 4 deri nĂ« 35 m i gjerĂ«, i thellĂ« deri nĂ« 70-80 m, me shpate vertikale. Koha e formĂ«simit tĂ« tij mendohet tĂ« jetĂ« 2 deri nĂ« 3 milionĂ« vite mĂ« parĂ«./k.s/ /a.g/

https://www.vier.be/video/bartel-in-het-wild/in-de-categorie-geen-groot-succes-barbara-en-pedro-gaan-kajakken

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…