Home Ceshtjet Sociale Video/Patronazhimi në Fier, vetëm në një ditë u kryen 69 vizita mjekësore

Video/Patronazhimi në Fier, vetëm në një ditë u kryen 69 vizita mjekësore

3 min read
0
160

TIRANE, 22 Janar/ATSH-Z.Tosku/-Kryeministri Edi Rama ka uruar ndjekĂ«sit nĂ« “Facebook” pĂ«r njĂ« javĂ« tĂ« mbarĂ« pĂ«rmes njĂ« video ku tregohet zbatimi i programit tĂ« ri tĂ« specialiteteve nĂ« spitalet jashtĂ« TiranĂ«s.

Ai e ka shoqëruar postimin e tij me një video ku shpjegohet sistemi i pastronazhimit në spitalin e Fierit, ku sipas një kalendari të përcaktuar ku mjekët specialistë shkojnë në spitalet rajonale për të kryer ekzaminimet dhe vizitat atje (kjo e fundit për të përmbushur mungesat).

Falë patronazhimit, vetëm në një ditë u kryen 35 vizita neurologjike, 24 vizita kardiake dhe 10 echo abdominal.

Drejtorja e Spitalit të Fierit, Nevila Shuka tha se në këtë spital kanë mbërritur 3 mjekë specialist, një neuro-spikiatër, një mjek i imazherisë dhe një kardiolog.

Plani pĂ«r spitalet universitare ka nisur zbatimin e njĂ« modeli tĂ« ri patronazhimi dhe bashkĂ«punimi me spitalet rajonale nĂ« vend, duke plotĂ«suar nevojat me mjekĂ« specialistĂ« sipas kĂ«rkesave qĂ« spitalet rajonale kanĂ«, ç’ka do t’i ndihmojĂ« kĂ«to tĂ« fundit pĂ«r tĂ« arritur standardet e cilĂ«sisĂ« dhe akreditimit. Mungesa e specializimeve pĂ«r 4 vite i ka sjellĂ« njĂ« dĂ«m tĂ« madh asistencĂ«s mjekĂ«sore tĂ« specializuar ku numri i specialistĂ«ve nĂ« spitale nuk Ă«shtĂ« i mjaftueshĂ«m pĂ«r tĂ« plotĂ«suar nevojat e njerĂ«zve.

“MIRËMËNGJES

dhe me kĂ«tĂ« informacion domethĂ«nĂ«s pĂ«r programin e ri tĂ« specialistĂ«ve nĂ« spitalet jashtĂ« TiranĂ«s, ju uroj njĂ« javĂ« tĂ« mbarĂ«”, shkruan Rama.

/a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…