Home Art, Kulture dhe Argetim VIDEO/ PesĂ« objekte tĂ« muzeut ‘ShtĂ«pia me gjethe’ nĂ« House of Europian History nĂ« BelgjikĂ«

VIDEO/ PesĂ« objekte tĂ« muzeut ‘ShtĂ«pia me gjethe’ nĂ« House of Europian History nĂ« BelgjikĂ«

8 min read
0
604

TIRANË, 3 Mars /A.Alla- ATSH/ – Muzeu KombĂ«tar ”ShtĂ«pia me gjethe” Ă«shtĂ« ndĂ«r mĂ« tĂ« veçantĂ«t nĂ« rrjetin ballkanik tĂ« muzeve. KĂ«shtu e ka cilĂ«suar drejtoresha Etleva Demollari, nĂ« njĂ« prononcim dhĂ«nĂ« ATSH-nĂ«.

Sipas saj, veçantia e muzeut qëndron në koleksionin e veçantë të objekteve të përdorura nga sigurimi i shtetit për kontrollin e popullsisë gjatë regjimit komunist, gjithashtu dhe në koleksionin e pasur me dokumente arkivore dhe filmike.

Drejtoresha Demollari u shpreh se, ”po pĂ«rpiqemi qĂ« ky muze tĂ« njihet dhe nĂ« rrjetin e muzeve ndĂ«rkombĂ«tarĂ«. NĂ« kĂ«tĂ« kuadĂ«r, muzeu “ShtĂ«pia e gjetheve ”do tĂ« bĂ«het pjesĂ« e ICOM-it, qĂ« Ă«shtĂ« rrjeti ndĂ«rkombĂ«tar i muzeve gjithashtu dhe nĂ« rrjetin europian tĂ« muzeve NEMO, por edhe nĂ« rrjetin ballkanik tĂ« muzeve”, tha ajo.

”PĂ«r njohjen e muzeut ndĂ«rkombĂ«tarisht ne kemi krijuar njĂ« lidhje me shtĂ«pinĂ« e historisĂ« europiane (House of Europian History), i cili Ă«shtĂ« njĂ« muze i ri qĂ« Ă«shtĂ« hapur nĂ« BelgjikĂ« me nismĂ«n e Parlamentit Europian dhe qĂ« flet pĂ«r historinĂ« e gjithĂ« EuropĂ«s”, theksoi drejtoresha Demollari.

Si pikĂ«nisje e kĂ«tij bashkĂ«punimi, (House of Europian History) ka ftuar muzeun e gjetheve tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« ekspozitĂ«n ”Rini e paqetĂ«”, e cila do tĂ« çelet nĂ« dhjetor tĂ« 2018 dhe ka si qĂ«llim ekspozimin e jetĂ«s sĂ« rinisĂ« tĂ« viteve ’60 dhe ’80.

”Ne si muze na u ofrua njĂ« ftesĂ« nga kuratori i kĂ«saj ekspozite i cili na kĂ«rkoi tĂ« ekspozonim nĂ«se posedonim, objekte tĂ« kĂ«saj periudhe, pasi dhe njĂ« nga nĂ«npikat e ekspozitĂ«s qĂ« do tĂ« zhvillohet nĂ« BelgjikĂ« Ă«shtĂ« dhe kontrolli i shtetit”, u shpreh Etleva Demollari.

”Duke u nisur nga kjo pikĂ«, pasi muzeu ”Gjethi” pasqyron pikĂ«risht kĂ«tĂ« gjĂ«, ne ju bashkuan ftesĂ«s sĂ« tyre duke i dhĂ«nĂ« informacione mbi koleksionet qĂ« ne kemi, ne kemi pĂ«rzgjedhur pesĂ« objekte tĂ« cilĂ«t do tĂ« marrin pjesĂ« nĂ« kĂ«tĂ« ekspozitĂ«”, u shpreh ajo.

Drejtoresha Demollari duke shpjeguar rëndësinë e pjesëmarrjes në këtë ekspozitë tha se muzeu ynë do të prezantohet me 5 objekte të cilat janë:

1) NjĂ« nga objektet e pĂ«rzgjedhura Ă«shtĂ« konvertitori i sinjalit televiziv nga frekuencat VHF nĂ« UHF, i cili nĂ« gjuhĂ«n popullore njihet me termin “kanoçe”. Ky nĂ« fakt Ă«shtĂ« njĂ« objekt i ri i cili i Ă«shtĂ« dhuruar muzeut nga Fatmir Shkreli.

2) Çimka, transmetues me valĂ« zanore, e cila pĂ«rdorej dhe me bateri e qĂ« fshihej nĂ« objektet e pĂ«rditshmĂ«risĂ« nga punonjĂ«sit e sigurimit tĂ« shtetit dhe Ă«shtĂ« prodhuar nĂ« laboratorin e ministrisĂ« sĂ« punĂ«ve tĂ« brendshme nga inxhinierĂ« shqiptarĂ« nĂ« vitet ’80.

3) Objekti tjetër i përzgjedhur është një pallto e përdorur nga sigurimi shtetit, e cila brenda kishte të fshehur aparatin fotografik e ku kopsat ishin syri i aparatit dhe te xhepi ndodhej një mekanizëm i cili bënte shkrepjen e fotos.

4) Një pajisje që përdorej për të prodhuar avull me anë të të cilit hapeshin letrat dhe ka formën pikërisht të zarfit. Me anë të kësaj pajisje letrat hapeshin kontrolloheshin dhe mbylleshin përsëri dhe personat që merrnin letrat nuk e kuptonin që këto letra ishin hapur, është objekti tjetër i veçantë i përzgjedhur për ekspozitën.

5) Objekti i fundit i përzgjedhur, por jo për nga nga rëndësia, është albumi që përdorte sigurimi i shtetit për agjentët i cili tregonte vendet ku të fshihnin çimkat. Albumi përmban foto nga objektet e veçanta ku fshiheshin çimkat si, shapkat, çantat, pra në objekte të përditshme dhe të zakonshme.

Gjithashtu ky album u pĂ«rzgjodh dhe sepse kĂ«rkohej rinia e viteve ’80 dhe nĂ« kĂ«tĂ« album gjendet njĂ« kartolinĂ« e vitit 1986, ku çimka fshihej tek mbajtĂ«sja e kartolinĂ«s.

Muzeu KombĂ«tar i PĂ«rgjimeve “ShtĂ«pia me Gjethe” u hap pĂ«r publikun nĂ« 23 maj 2017. Godina e mistershme prej 45 viteve ishte e mbuluar nga gjethet dhe iu fsheh syrit tĂ« publikut. Nga aty u pĂ«rgjuan, u kontrolluan dhe u spiunuan njerĂ«z tĂ« pafajshĂ«m nga regjimi komunist. Ky muze Ă«shtĂ« i ndarĂ« nĂ« disa sektorĂ«, tĂ« cilĂ«t trajtojnĂ« aspekte tĂ« ndryshme tĂ« veprimtarisĂ« sĂ« kryer nĂ« kĂ«tĂ« shtĂ«pi, qĂ« prej ndĂ«rtimit tĂ« saj nĂ« fillim tĂ« viteve ‘30-tĂ« dhe deri nĂ« vitin 1991./e.caushi/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…