Home Aktualitet VIDEO/ Regjistrimi i pronës tek noteri vetëm me kartë identiteti

VIDEO/ Regjistrimi i pronës tek noteri vetëm me kartë identiteti

3 min read
0
172

TIRANË, 24 Shkurt/ATSH-Arbi Fortuzi/- QytetarĂ«t tĂ« cilĂ«t duhet tĂ« kryejnĂ« aplikim pĂ«r regjistrimin e pronĂ«sisĂ«, si dhe procedura tĂ« tjera hipotekore, mund ta bĂ«jnĂ« pĂ«rmes aplikimit online tek noteri.

Sipas marrëveshjes së nënshkruar në vitin 2015, mes Dhomës Kombëtare të Noterisë dhe Qeverisë, është bërë e mundur që 21 shërbime, të cilat më parë merreshin vetëm te zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, të realizohen edhe përmes noterit, duke shkurtuar kohë dhe radhë të gjata te hipotekat.

Mimoza Sadushi, Kryetare e DhomĂ«s sĂ« NoterĂ«ve tha pĂ«r ATSH se janĂ« 21 shĂ«rbime qĂ« qytetarĂ«t pĂ«rfitojnĂ« nga shĂ«rbimet noteriale. “Duke nisur nga certifikatat e pronĂ«sisĂ«, kartela, aplikime pĂ«r regjistrimin e trashĂ«gimisĂ« sĂ« pronĂ«s. Pra shĂ«rbime qĂ« ndĂ«rlidhin noterin me zyrĂ«n e hipotekĂ«s, duke bĂ«rĂ« regjistrimin online dhe kontratat e shitjes apo transferimit tĂ« pronĂ«sisĂ«â€, tha Sadushi, e cila pasqyroi pĂ«r AgjencinĂ« Telegrafike Shqiptare se si realizohet kjo procedurĂ« pĂ«rmes e-Albania online.

“Noteri pasi plotĂ«son tĂ« gjithĂ« aplikimin, ku kĂ«rkohet vetĂ«m karta e identitetit, flasim kĂ«tu pĂ«r certifikatĂ«n e pronĂ«sisĂ« dhe dokumente tĂ« tjera qĂ« nuk kanĂ« nevojĂ« pĂ«r identifikimin e zonĂ«s sĂ« pronĂ«sisĂ«. PĂ«r rastet e shĂ«rbimeve tĂ« tjera, mjafton vetĂ«m paraqitja e qytetarit te zyra noteriale dhe Ă«shtĂ« noteri qĂ« merret me procedurat, si dhe Ă«shtĂ« noteri qĂ« ja dorĂ«zon dokumentet qytetarit”, tha Sadushi. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…