Home Aktualitet VIDEO/ Shqipëria rrit prezencën e forcave ushtarake në Afganistan

VIDEO/ Shqipëria rrit prezencën e forcave ushtarake në Afganistan

5 min read
0
177

TIRANË, 22 NĂ«ntor/ATSH-Arbi Fortuzi/-.Vitin e ardhshĂ«m ShqipĂ«ria, do tĂ« rrisĂ« me 60% tĂ« trupave prezencĂ«n e saj nĂ« Afganistan.

Rritja e numrit të efektivëve, mes të cilëve edhe një kontingjent i Forcave Speciale, u konfirmua gjatë vizitës 24 orëshe të ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka në Kabul, Afganistan.

Ministrja është pritur në një takim të veçantë nga Komandanti i Misionit të NATO-s Resolute Support, gjenerali John Nicholson. Ky i fundit ka vlerësuar kontributin e trupave shqiptare që prej vitit 2002 në Afganistan.

“PĂ«rgĂ«zime zonja Ministre pĂ«r kontributin e vendit tuaj. NĂ« stafin tim kam shumĂ« oficerĂ« e mĂ« vjen mirĂ« ta pranoj qĂ« oficerĂ«t shqiptarĂ« janĂ« mĂ« cilĂ«sorĂ«t”, tha gjatĂ« takimit gjenerali amerikan.

Ministrja Xhaçka tha gjatë takimit se angazhimet në operacione ndër vite kanë sjellë më shumë përgjegjësi dhe detyrime.

“Vendimi pĂ«r zgjerimin e trupave nĂ« Kabul dhe Herat Ă«shtĂ« pĂ«rgjigjja jonĂ« nĂ« emĂ«r tĂ« partneritetit strategjik me SHBA, ashtu sikundĂ«r kemi mbĂ«shtetur strategjinĂ« e qeverisĂ« amerikane nĂ« AzinĂ« Juglindore”, tha Ministrja Xhaçka.

GjatĂ« orĂ«ve tĂ« qĂ«ndrimit nĂ« Kabul, Ministrja e Mbrojtjes Ă«shtĂ« takuar me efektivĂ«t shqiptarĂ« nĂ« komandĂ«n qendrore tĂ« NATO-s dhe nĂ« Aeroportin ndĂ«rkombĂ«tar “Hamid Karzai”, ku kryen misionin kontingjenti i 6-tĂ«.

“Ne tĂ« gjithĂ« ju jemi mirĂ«njohĂ«s pĂ«r kontributin qĂ« jepni dhe pĂ«rfaqĂ«simin dinjitoz tuajin pĂ«rkrah vendeve tĂ« tjera aleate tĂ« NATO-s. NĂ« kĂ«tĂ« prag festash tĂ« 105 – vjetorit tĂ« shpalljes sĂ« PavarĂ«sisĂ«, Ă«shtĂ« emocion i jashtĂ«zakonshĂ«m qĂ« jam kĂ«tu pĂ«r t’ju pĂ«rcjellĂ« mbĂ«shtetjen time dhe tĂ« qeverisĂ« “Rama” pĂ«r ju dhe familjet tuaja. Na keni zbardhur faqen dhe çdo ditĂ« e mĂ« shumĂ« ndjehemi krenarĂ« pĂ«r ju kĂ«tu nĂ« Afganistan sikundĂ«r pĂ«r çdo efektiv tĂ« Forcave tĂ« Armatosura brenda dhe jashtĂ« vendit”, u shpreh Ministrja gjatĂ« ceremonisĂ« festive me rastin e festave tĂ« nĂ«ntorit.

Në një komunikim të drejtpërdrejtë nga Tirana, Kryeministri Rama deklaroi se ndonëse nuk është bërë gjithçka që efektivët shqiptarë në misionet jashtë vendit meritojnë, vëmendja e Qeverisë për ta është maksimale.

Ministrja e Mbrojtjes u prit edhe nga përfaqësuesi më i lartë civil i NATO-s në Afganistan, ambasadori Cornelius Zimmermann dhe komandantët e HKIA (Hamid Karzai International Airport) dhe TAAC Capital (Train Advise Assist Command).

Aktualisht, FARSH janë angazhuar me një personel prej 83 trupash në Afganistan, e konkretisht në Kabul, Herat apo Mazar e-Sharif.  /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…