Home Bota VIETNAM – 200 tĂ« vdekur nga aksidentet rrugore gjatĂ« Vitit tĂ« Ri HĂ«nor

VIETNAM – 200 tĂ« vdekur nga aksidentet rrugore gjatĂ« Vitit tĂ« Ri HĂ«nor

1 min read
0
159

HANOI, 21 shkurt /ATSH-DPA/ – Rreth 200 persona humbĂ«n jetĂ«n vetĂ«m gjatĂ« javĂ«s sĂ« Vitit tĂ« Ri HĂ«nor nĂ« aksidente tĂ« ndryshme automobilistike, njoftuan sot autoritetet.

”Mes 15 dhe 20 shkurtit, 195 persona humbĂ«n jetĂ«n nĂ« Vietnam, ndĂ«rkohĂ« qĂ« 199 tĂ« tjerĂ« u plagosĂ«n”, sipas njĂ« raporti tĂ« MinistrisĂ« vietnameze tĂ« SigurisĂ« Publike.

Sipas saj, shkaku kryesor i këtyre vdekjeve ishte konsumimi i pijeve alkoolike.

Viti i Ri Hënor është festa më e rëndësishme e Vietnamit.

Kjo ministri shtoi se 42 000 persona të tjerë kishin përfunduar në spital si pasojë e zënkave, 13 prej të cilëve kishin vdekur./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…