Home Ceshtjet Sociale Vitin e ardhshëm, maturantët 1 provim më pak

Vitin e ardhshëm, maturantët 1 provim më pak

2 min read
0
184

TIRANË, 28 Shkurt/ATSH/ – NĂ« vitin 2019 maturantĂ«t do tĂ« zhvillojnĂ« vetĂ«m 1 provim me zgjedhje, jo mĂ« 2, siç ka ndodhur qĂ« nga viti 2006, kur nĂ« sistemin e mesĂ«m arsimor u aplikua pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« testimi pĂ«rmes parimit meritĂ«-preferencĂ«.

Kjo Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« e ditur pĂ«rmes njĂ« udhĂ«zimi tĂ« firmosur mĂ« datĂ« 14 shkurt tĂ« kĂ«tij viti nga Ministria e Arsimit, ndĂ«rsa ky vit do tĂ« jetĂ« i fundit ku maturantĂ«ve do t’u duhet tĂ« kryejnĂ« 2 provime me zgjedhje.

Sakaq, maturantët e vitit 2019 do të japin 2 provime të detyruara, njësoj si praktika klasike e maturës, që janë gjuha shqipe, letërsia dhe matematika dhe 1 provim me zgjedhje, që mund të jetë e ndryshme për çdo kandidat.

Sipas këtij udhëzimi, lëndët me zgjedhje që mund të zgjedhë një maturant janë 8: Kimi, Biologji, Fizikë, Histori, Gjeografi, Qytetari, Filozofi, Sociologji dhe Ekonomi. Vitin e ardhshëm shkollor maturanti do të ketë të drejtë të zgjedhë cilëndo nga këto 8 lëndë, pra edhe nëse nuk e ka zhvilluar si lëndë gjatë 3 viteve të shkollës së mesme. Viti 2018 do të jetë i fundit, kur matura shtetërore zhvillohet me 5 provime. /r.e/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…