Home Lajme Nga Vendi Vizitorë çekë dhe sllovakë, turizëm dimëror në Kurvelesh

Vizitorë çekë dhe sllovakë, turizëm dimëror në Kurvelesh

2 min read
0
589

TIRANË, 2 Mars /ATSH/- TurizĂ«m dimĂ«ror nĂ« fshatin NivicĂ« tĂ« Kurveleshit. Pas grupit tĂ« vogĂ«l nga Suedia me operatorĂ« turistik, sezoni pĂ«r vitin 2018 nĂ« NivicĂ« tĂ« Kurveleshit tashmĂ« quhet i nisur.

Grupi i parĂ« turistik prej 14 alpinistĂ«sh tĂ« rinj nga Republika Çeke dhe Sllovakia pĂ«rzgjodhĂ«n NivicĂ«n si vendin e stacionimit tĂ« tyre pĂ«r ngjitje alpinistike.

Prej mëse dy ditësh të rinjtë kanë eksploruar Kanionet e Nivicës, Malin e Këndrevicës, vendin e Lisave të Shenjtë, si dhe kanë ecur përgjatë intenerarit të pregatitur drejt bregdetit të Borshit.

Përveç kënaqësisë për të pasur turistë edhe në këtë kohë plot borë, një aspekt shumë i rëndësishëm i këtij projekti është impakti ekonomik.

14 turistët fjetën 2 ditë në shtëpitë pritëse, ku kishin të prenotuar ushqimin si dhe guidat në destinacionet e vizitueshme.

Kjo konsiderohet një ndihmë e madhe ekonomike për këto komunitete që nuk kanë asnjë mënyre tjetër për të gjeneruar të ardhura.

“Turizmi i integruar me bujqĂ«sinĂ« dhe kulturĂ«n tradicionale do tĂ« jetĂ« rimĂ«kĂ«mbja e zonĂ«s sĂ« Kurveleshit”, thotĂ« Auron Tare, Drejtor i AgjencisĂ« KombĂ«tare tĂ« Bregdetit, qĂ« ndoqi nga afĂ«r kĂ«tĂ« guidĂ« turistike.

/m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Nikolla Lena
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…